„ÜNNEPI DÍSZEK A GABONA SZÁRÁBÓL ÉS TERMÉSÉBŐL”

NTP-MKÖ-16-0031

Iskolánk 2016 májusában sikeresen pályázott az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett A nemzeti kulturális örökség megőrzését, a hazai nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatására című pályázatra. Az elnyert támogatási összeg 980.000 Ft,- volt. Ennek köszönhetően „Ünnepi díszek a gabona szárából és terméséből” címmel 2016. szeptember 09. és 2017. április 26. között heti 2 órában 9 tanulónk és egy önkéntes közreműködő részvételével egy 60 órás tanórán kívüli, már működő, hazánk nemzetiségi kulturális örökségének megőrzését, a nemzeti hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló, hagyományos tananyagon túlmutató, komplex tehetséggondozó program valósult meg, melynek eredményeképp tárgyiasult alkotások jöttek létre. Először a szalmafonás történetével majd a szalma tisztításával, osztályozásával ismerkedtek meg a gyerekek, az elsajátított egyszerűbb kötözött technika és fonatok alkalmazásával hagyományos díszeket készítettek szalmából. A programhoz kötelező kiegészítő tevékenységként 2016. november 4-én és 5-én két napos tanulmányi út kapcsolódott, melynek során a tanulók a programot megvalósító 2 pedagógus kíséretében egyik nap Budapesten a Néprajzi Múzeumban jártak, másnap pedig a kisújszállási országos őszi intenzív szalmafonó alkotótábor munkájába kapcsolódtak be. A további foglalkozásokon egyre bonyolultabb technikák és fonatok segítségével karácsonyi díszek készültek, melyek decemberben az iskola előterében felállított fenyőfa díszei lettek. 2016. december 14-én és 21-én 2x2 órában a diákok a mézeskalács-készítés történetével és alapfogásaival ismerkedtek meg 1 népi iparművész közreműködésével. 2017 januárjától hagyományos aratódíszek (borona, esőcsiga, koszorú, stb.), majd nemzeti jelképeink fonása (kokárda, kitűző és bokréta) következett. Már az előzetes ismeretek birtokában készültek a húsvéti díszek, majd némi új ismerettel kiegészítve az anyák napi meglepetések, illetve szintén anyák napjára mézeskalácsból készült szívecskék díszítésére is sor került. A pályázati program zárásaként a pályázati forrásból beszerzett kiállítási vitrinekben az iskola előterében kiállítás nyílt a tanulók legjobb munkáiból.